Stacjonarny system ochrony przed łukiem elektrycznym
Ochrona pracowników i instalacji Maksymalna dyspozycyjność instalacji Konstrukcja modułowa Status systemu umieszczony jest na przodzie instalacji
Informacje ogólne:
Napięcie znamionowe: 400 V a.c.
Prąd zwarciowy zwieracza: 80 kA, 50 ms
Próg łuku elektrycznego: 5 kA
Temperatura otoczenia czujników światła (podczas pracy): -200C … +850C
Temperatura otoczenia wykrywania urządzeń (podczas pracy): -350C … +700C
Temperatura otoczenia prądu zwarciowego (podczas pracy): -50C … +550C
Typowy czas wygaszania łuku elektrycznego: 3 ms w 65 kA
Stacjonarny system ochrony przed łukiem elektrycznym optymalnie chroni pracowników oraz rozdzielnie przed skutkami łuku elektrycznego. Tylko kilka milisekund decyduje o intensywności i efektach łuku elektrycznego. System ochrony przed łukiem elektrycznym wykrywa łuk elektryczny w momencie rozwoju, ocenia sygnały z czujników światła i gasi łuk elektryczny poprzez generowanie zwarcia trójfazowego.
Zasady funkcjonowania:
Wykrywanie
Ochrona transformatorów położona jest po przeciwnej stronie wyłącznika podajnika wykrywającego rezultaty nad prądowe łuku elektrycznego. Specjalne czujniki światła wykrywają bardzo jasne światło łuku elektrycznego. W zależności od wymagań do odpowiednich instalacji rozdzielni, czujniki światła są do nabycia jako czujniki punktowe lub czujniki światłowodowe.
Ocena
Elektroniczne urządzenia detekcyjne łączą sygnały z czujników i aktywują zwarcia na odpowiedniej szynie zbiorczej, jak również wydają komunikaty do wszystkich wyłączników obwodu zasilania.
Gaszenie
Jak tylko dojdzie do zwarcia jest generowany błysk równolegle do łuku elektrycznego. Z powodu niskiej impedancji obwodu, napięcie spada, a łuk zostaje wygaszony natychmiastowo. Tyrystory zwierają trzy fazy bezpośrednio po aktywacji zwieraczy. Następnie system styków sprężynowych przewodzi prąd zwarciowy, aż do momentu gdy instalacja zostanie odłączona wyłącznikiem.